2010/06/18

Portrék - VII



Nos hát, én mindezt tudtam, ezenkívül attribútumokat úgy raktam rá, ahogy én ezt helyesnek éreztem, hiszen a környezetét azzal a megtört gótikus ívvel azért alakítottam ki ilyennek, mert úgy gondoltam, hogy ő bizonyos értelemben egy hosszú csaIádi vonalnak a vége. Tehát ahogyan egy pajzsot megfordítanak egy halott fölött, úgy törtem én meg azt a nagy gótikus ívet fölötte. És hát ott áll egy a viIággal meghasonlott ember...

"Katinka" kifogásolt mindent, amit látott rajta. Kifogásolta a díszzsebkendőjét, kifogásolta a mellényzsebéből kilógó monoklit. Azt mondta, hogy "az én férjem soha nem hordott díszzsebkendőt, ezt mindig nevetségesnek találtuk“, és azt mondja, hogy "monoklija nem azért volt, mert gróf volt, hanem azért, mert szemüveg kellett neki, mert rosszul látott". Aczél György, aki mindig kompromisszumokra hajló ember volt, odajött hozzám, és azt mondta, hogy "na jó, hát nézze, a díszzsebkendő, az még hagyján, de a monoklit tényleg vegye le". Mondtam a grófnőnek: „Én leveszem a monoklit, de hogyha megkapom a maga partécéduláját, rögtön visszateszem". Úgyhogy nem mondhatom, hogy jó viszonyban lettünk volna akkoriban ... Miután feIállítottam az emlékművet, és ennek mar nemzetközi visszhangja is volt, akkor egy napon megjelent nálam a rózsaszínű Katinka, és azt mondta: "Tulajdonképpen magának volt igaza, a fényképeken tényleg rajta van a díszzsebkendő is Mihályon. És azt mondják, hogy ez Európa egyik legszebb emlékműve; ezért hát, köszönöm.“

1 megjegyzés:

  1. Károly Mihály (gróf)
    * Budapest, 1875. március 14.
    + Vence (Franciaország), 1955. március 19. Magyar polgári forradalmár politikus. 1913-tól a Függetlenségi Párt elnöke. 1918. október 31-étől miniszterelnök, a polgári köztársaság kikialtása után köztársasági elnök, de nem volt képes az események radikális balratolódását megakadályozni, 1919. március 21-én lemondott es önkéntes száműzetésbe vonult. Csak 1946 májusában tért vissza Magyarországra, 1947-49 között hazánk franciaországi nagykövete. A Rajk László és társai elleni hazug per hatására benyújotta lemondását.

    Aczél György
    * Budapest, 1917. augusztus 31.
    + Budapest, 1991. december 6.
    Magyar kommunista politikus. 1957-től kezdődően befolyásos kultúrpolitikai poziciókban: egy ideig valóságos "kultúrpápa".

    VálaszTörlés